Borrell: Nuk do të ketë ushtri të BE-së

Evropë

Borrell: Nuk do të ketë ushtri të BE-së

Nga: A.M Më: 22 mars 2022 Në ora: 01:00
Josep Borrell

“Ne nuk duam të krijojmë një ushtri evropiane”, ka thënë shefi i Punëve të Jashtme të BE-së.

Josep Borrell foli pasi ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes miratuan një dokument të njohur si Busulla Strategjike, shkruan BBC, transmeton "Bota sot".

Ai përfshin plane për të zhvilluar "Kapacitetin e Shpërndarjes së Shpejtë të BE-së" që mund t'i lejojë bllokut "të dislokojë me shpejtësi deri në 5000 trupa" për lloje të ndryshme krizash.

"Ne do të bëjmë ushtrime të drejtpërdrejta së bashku," tha ai, gjë që nuk ka ndodhur kurrë më parë.

Borrell theksoi se vendet anëtare kanë dhe do të kenë ende ushtritë e tyre, por tha se vendet duhet të punojnë më ngushtë së bashku.

Ai shtoi se NATO ishte ende "gur themeli i mbrojtjes territoriale të Evropës".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat