Mbi 50 objekte kulturore të Ukrainës janë dëmtuar

Evropë

Mbi 50 objekte kulturore të Ukrainës janë dëmtuar

Nga: M.L. Më: 1 prill 2022 Në ora: 15:56
Foto nga vendi i ngjarjes

Të paktën 53 vende kulturore janë dëmtuar dhe disa janë shkatërruar që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës.

Ndër ndërtesat e dëmtuara janë 29 kisha, 16 ndërtesa historike, 4 muze dhe 4 monumente.

Kështu tha zëvendësdrejtori i përgjithshëm i UNESCO-s për Kulturën, Ernesto Ottone Ramirez.

Kharkiv është një nga rajonet e Ukrainës më të prekura në këtë drejtim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat