Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është e bashkuar pas ndalimeve të udhëtimit në Rusi

Evropë

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është e bashkuar pas ndalimeve të udhëtimit në Rusi

Nga: V.N Më: 16 prill 2022 Në ora: 17:24
Boris Johnson

Zyra e Jashtme nuk është përgjigjur ende drejtpërdrejt ndaj ndalimit të sotëm të 13 politikanëve të Mbretërisë së Bashkuar nga Rusia, por një zëdhënës i qeverisë lëshoi ​​një deklaratë duke denoncuar pushtimin rus, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

“Mbretëria e Bashkuar dhe partnerët tanë ndërkombëtarë qëndrojnë të bashkuar në dënimin e veprimeve të qortueshme të qeverisë ruse në Ukrainë dhe duke i bërë thirrje Kremlinit të ndalojë luftën”, tha zëdhënësi.

Kryeministri britanik Boris Johnson dhe Sekretarja e Jashtme Liz Truss ishin mes atyre që u ndaluan të hynin në Rusi për atë që Moska e quajti qëndrimin e tyre "armiqësor" ndaj konfliktit në Ukrainë. Rusia tha se do të zgjerojë listën e individëve të ndaluar.

Zyrtarët thonë se sanksionet perëndimore të vendosura ndaj Rusisë që nga 24 shkurti përfaqësojnë masat më serioze të vendosura ndonjëherë ndaj çdo ekonomie të madhe.

Oligarkët rusë të sanksionuar lidhen me pronën në Mbretërinë e Bashkuar me vlerë 800 milionë funte

Në një deklaratë që shpalli ndalimet e saj të udhëtimit, Ministria e Jashtme e Rusisë akuzoi Londrën për një "fushatë të shfrenuara informacioni dhe politike që synon izolimin ndërkombëtar të Rusisë, krijimin e kushteve për frenimin e vendit tonë dhe mbytjen e ekonomisë së brendshme".

Sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar përfshijnë ngrirje të aseteve ndaj Presidentit rus Vladimir Putin dhe Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov, ngrirje të aseteve dhe ndalime të udhëtimit për oligarkët rusë dhe sanksione kundër më shumë se 1200 individëve dhe subjekteve të afërta me zotin Putin. Shumë prej këtyre sanksioneve përfshijnë ndalimin e udhëtimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat