Çfarë dimë për sulmin në Lviv?

Evropë

Çfarë dimë për sulmin në Lviv?

Nga: V.N Më: 16 prill 2022 Në ora: 17:30
Foto e luftës në Ukrainë

Autoritetet ukrainase kanë thënë se të paktën një person ka vdekur pas sulmit rus në kryeqytetin Kiev gjatë natës, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Shpërthime janë dëgjuar edhe në Lviv mbrëmë. Por zyrtarët në rajon thonë se kjo ishte për shkak të mbrojtjes së suksesshme të zonës - njësitë anti-ajrore arritën të shkatërrojnë "katër raketa lundrimi" të lëshuara nga avionët rusë Su-35, sipas kreut të qeverisë rajonale Makysm Kozytskyi.

Në një përditësim të dërguar në Telegram, Kozytskyi shtoi se avionët u ngritën nga fusha ajrore Baranovichi në Bjellorusi.

Nuk ka pasur asnjë koment nga Rusia për sulmin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat