​Ambasada e Suedisë rikthehet në Kiev

Evropë

​Ambasada e Suedisë rikthehet në Kiev

Më: 4 maj 2022 Në ora: 18:45
Ilustrim

Ambasada suedeze në Ukrainë është kthyer në Kiev, njoftoi sot ambasadori i Suedisë në Ukrainë, Tobias Thyberg.

“Ekipi i ambasadës është kthyer aty ku i përkasim: në Kiev, duke mbështetur Ukrainën dhe qytetarët e saj heroikë ndërsa mbrojnë lirinë e vendit të tyre dhe lirinë në Evropë”, shkroi Thyberg në Twitter.

Javën e kaluar, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se misionet diplomatike nga 27 vende tani po funksionojnë përsëri në Kiev.

Britania e Madhe, Spanja, Italia dhe Franca kanë njoftuar të gjitha planet për të rihapur. SHBA tha se ambasada e saj në Ukrainë shpreson të kthehet në Kiev deri në fund të majit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat