​Kriza evropiane e gazit po thellohet

Evropë

​Kriza evropiane e gazit po thellohet

Më: 12 maj 2022 Në ora: 18:32
Foto ilustrim

Ukraina nuk do të hapë pikën e transitit Sohranivka, përmes së cilës gazi rus transportohet në Evropë, derisa të ketë kontroll të plotë mbi sistemin e tubacionit, njoftoi sot operatori ukrainas GTSOU.

Operatori njoftoi të martën se për shkak të forcës madhore, për shkak se separatistët pro-rusë kanë vjedhur gazin që nga 11 maji, ai do të pezullojë transmetimin e gazit përmes pikës hyrëse Sohranivka, përmes së cilës rreth një e treta e gazit rus dërgohet në Evropë përmes Ukrainës. 

Tubacioni kalon në rajonin e Luhanskut, i cili kontrollohet pjesërisht nga separatistët pro-rusë që nga viti 2014.

“Ne nuk do të hapim. Deri në kontroll të plotë mbi pronën”, thuhet në njoftimin e drejtorit të GTSOU, Sergij Makogon.

Ai shtoi se Gazpromi rus nuk e dinte që separatistët kishin filluar të vidhnin gaz.

Makogon tha se Gazprom mund të vazhdojë të furnizojë të gjithë gazin e tij në Evropë përmes pikës së transitit të Sudzha, e cila është e hapur. 

Kompania njoftoi më parë se nuk është teknologjikisht e mundur të devijohet i gjithë gazi përmes Sudzha, gjë që Kiev pretendon se nuk është e vërtetë.

Presioni për Evropën për të siguruar rrugë alternative të gazit u intensifikua të enjten pasi Rusia vendosi sanksione ndaj filialeve evropiane të gjigantit rus të naftës Gazprom dhe Ukraina mbylli rrugën e saj të transitit, duke çuar në rritje të çmimeve.

Rusia të mërkurën mbrëma njoftoi sanksione kundër 31 kompanive perëndimore, përfshirë Gazprom Germania, mbi të cilat qeveria gjermane mori përsipër muajin e kaluar për të siguruar furnizimet me gaz.

Sanksione janë vendosur edhe ndaj bashkëpronarit polak të gazsjellësit Yamal-Europe, i cili sjell gazin rus në Evropë.

Shumica e kompanive të sanksionuara janë të vendosura në vende që kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë, dhe janë kryesisht anëtarë të BE-së.

Gjermania, klienti më i madh i Rusisë në Evropë, tha se filialet e Gazprom nuk po merrnin gaz dhe po kërkonin alternativa.

Kjo vlen për objektin më të madh të magazinimit të gazit në Gjermani në Rehden në Saksoninë e Ulët me një kapacitet prej katër miliardë metra kub të menaxhuar nga Astoria, si dhe për Wingas, një kompani që furnizon industrinë dhe nevojat lokale. Megjithatë, fluksi i gazit nga Rusia në Gjermani vazhdon përmes gazsjellësit Rrjedha Veriore 1.

Vitin e kaluar, BE importoi rreth 155 miliardë metra kub gaz nga Rusia. Çmimi holandez i gazit në nyjën TTF, i cili merret si referencë, u rrit me rreth 20 për qind mëngjesin e së enjtes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat