​Hapet Qendra Kombëtare e Mekatronikës në Universitetin Teknik në Sofje

Evropë

​Hapet Qendra Kombëtare e Mekatronikës në Universitetin Teknik në Sofje

Më: 16 maj 2022 Në ora: 17:40
Foto ilustrim

Një Qendër Kombëtare e Mekatronikës dhe Teknologjisë së Pastër është hapur sot në kampusin Studentski Grad të Universitetit Teknik - Sofje. Qendra do të bëhet një strukturë shkencore evropiane udhëheqëse kombëtare dhe konkurruese brenda dhjetë viteve.

Qendra bazohet në parimin e komplementaritetit dhe sinergjisë, dhe bashkon grupet kryesore shkencore nga Universiteti Teknik - Sofje, Universiteti St Kliment Ohridski i Sofjes, 12 institute të Akademisë Bullgare të Shkencave, Universiteti Teknik - Varna, Universiteti Teknik - Gabrovo dhe Universiteti i Teknologjisë Kimike dhe Metalurgjisë i Sofjes. Roli i secilit grup është të koordinojë dhe organizojë aktivitete të pavarura kërkimore në fushën e mekatronikës dhe teknologjisë së pastër.

Për të siguruar lidhje më të ngushta me komunitetin e biznesit, konkurset publike janë përdorur për të tërhequr si partnerë shoqërues Mechatronics Cluster, Borima EAD dhe Shoqatën për Kërkim dhe Zhvillim në Sofia Tech Park. Universitete me famë botërore në Tel Aviv, Berlin dhe Delft, si dhe Instituti i Robotikës dhe Sistemeve Inteligjente të ETH Cyrihut, do të kontribuojnë gjithashtu.

Ceremonia e hapjes u ndoq nga rektori Ivan Kralov, ministri i arsimit dhe shkencës, Nikolaj Denkov, kryetarja e bashkisë së Sofjes, Yordanka Fandakova, pedagogë dhe studentë.

Denkov tha se në periudhën e re programore do të ketë një program të ri për hulumtim, inovacion dhe digjitalizim për transformim inteligjent, me burimet kryesore që do të ndahen për zhvillimin e burimeve njerëzore. Shtatëdhjetë e pesë për qind e fondeve në pjesën e shkencës do të mbështesin shkencëtarët, veçanërisht shkencëtarët e rinj, lidhjen me ekonominë, inovacionin dhe digjitalizimin e kërkimit dhe zhvillimit, specifikoi ai.

Aktualisht janë duke u përpunuar programet për qendrat shkencore dhe universitetet kërkimore, pasi këto do të financohen nga Plani Kombëtar i Rimëkëmbjes dhe Rezistencës. Qëllimi është që shkenca në Bullgari të fillojë të zhvillohet krahas shkencës më të mirë në Evropë dhe në botë. Ky është një proces shumë i vështirë, por po fillon me një bazë të përshtatshme materiale, gjetjen e talentëve të motivuar dhe krijimin e një mjedisi në të cilin ata mund të rriten, tha Denkov.

Kampusi Studentski Grad i Universitetit Teknik ka gjashtëmbëdhjetë laboratorë me pajisjet dhe infrastrukturën më moderne dhe unike në Bullgari, duke mundësuar kërkime progresive në fushat e mekatronikës, inxhinierisë virtuale dhe prodhimeve digjitale, sistemeve robotike dhe teknologjisë mekatronike, biomekatronikës, mikro/nano inxhinierisë me teknologjinë mekatronike, teknologjisë aditive, teknologjisë mekatronike të dridhjeve dhe akustikës, eficiencës të energjisë, përdorimit të qëndrueshëm të lëndëve të para dhe burimeve, inxhinierisë së transportit dhe rindërtimit për sigurimin e kërkesave teknike dhe funksionale të infrastrukturës shkencore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat