Jep ​dorëheqje kryeministri i Francës

Evropë

Jep ​dorëheqje kryeministri i Francës

Më: 16 maj 2022 Në ora: 18:59
Jean Castex

Kryeministri francez Jean Castex dha dorëheqjen sot në masën e pritshme pas rizgjedhjes së muajit të kaluar të presidentit Emmanuel Macron, i cili së shpejti do të emërojë një zëvendësues.

Castex erdhi sot në Pallatin Elysee për të dhënë dorëheqjen zyrtarisht, të cilën presidenti e “pranoi”, njoftoi Pallati Elysee.

Macron pritet të emërojë së shpejti një kryeministër të ri. Mediat franceze thonë se favorite për atë punë është ministrja e Punës, Elizabeth Born.

Macron dhe kryeministri i tij i ri do të diskutojnë më pas emërimin e një qeverie të re franceze në ditët në vijim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat