​Elisabeth Borne, kryeministre e re e Francës

Evropë

​Elisabeth Borne, kryeministre e re e Francës

Më: 16 maj 2022 Në ora: 19:16
Elizabeth Borne

Presidenti francez Emanuel Macron zgjodhi sot ministren e Punës Elizabeth Borne si kryeministre të re të vendit, njoftoi Pallati Elysee. Borne (61) u bë kështu gruaja e parë në këtë pozitë që nga viti 1992.

Macron dhe Elizabeth Borne pritet të emërojnë të gjithë anëtarët e tjerë të qeverisë së re në ditët në vijim.

Njohuritë e saj për punën e brendshme të shtetit dhe sindikatave franceze do ta ndihmojnë atë të kalojë reformat tashmë të shpallura, duke përfshirë premtimin më të diskutueshëm parazgjedhor të Macron në lidhje me rritjen e moshës së pensionit, transmetojnë mediat e huaja.

Gruaja e fundit si kryeministre ishte shkurtimisht Edith Cresson, ndërsa në fillim të viteve 1990 president i Francës ishte lideri i socialistëve, Francois Mitterrand.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat