Mitsotakis i kundërpërgjigjet Erdoganit

Evropë

Mitsotakis i kundërpërgjigjet Erdoganit

Më: 25 maj 2022 Në ora: 19:00
Kirjakos Micotakis

Kryeministri grek Qirjakos Micotaqis iu kundërpërgjigj deklaratave të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, i cili tha se nuk dëshironte kurrë më të fliste me të.

Nga forumi i Davosit, Micotaqis tha se është i vendosur për të mbrojtur të drejtat sovrane të Greqisë.

Ai tha se Turqia po sillet si një vend revizionist, me një sjellje krejtësisht të papranueshme.

Erdogan i bëri deklaratat pak ditë më parë, pasi tha se Micotaqis i kishte këshilluar Shtetet e Bashkuara të mos i shisnin më avionë ushtarakë Turqisë.

Po ashtu, Erdogan kritikoi Greqinë që nuk po i dorëzon turqve, Gylenistët e akuzuar për grushtin e shtetit të vitit 2016.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat