​Macron thërret nesër palët për bisedime

Evropë

​Macron thërret nesër palët për bisedime

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 22:46
Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron do të ftojë të gjitha partitë politike që mund të formojnë një grup në parlamentin e ri në bisedime nesër dhe të mërkurën pasi koalicioni i tij humbi shumicën absolute, tha sot një burim i afërt me Macron.

Koalicioni qendror i Macron është nën presion për të siguruar mbështetjen e rivalëve për të shpëtuar agjendën e reformave të Macron, pasi zgjedhjet e së dielës u votuan në një parlament në të cilin askush nuk ka shumicën.

Nëse nuk jep mbështetje, Franca mund të përballet me paralizë politike.

Koalicioni "Së bashku" i Macron fitoi 38.48 për qind të votave ose 245 ulëse në parlament, shumica më e vogël në historinë e Republikës së Pestë.

Macron do të përballet me 131 deputetë nga koalicioni i krahut të majtë Jean-Luc Melenchon, partia e djathtë e Asamblesë Kombëtare Marine Le Pen, e cila fitoi 89 ulëse dhe republikanët 61.

Një shumicë absolute në parlamentin prej 577 vendesh kërkon 289 ulëse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat