​Historia e himnit të Francës

Evropë

​Historia e himnit të Francës

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 07:34
Foto ilustrim

Më 30 qershor 1792 në Paris u këndua për herë të parë Marsejeza si këngë lufte.

Konventa e miratoi atë si himnin kombëtar më 14 korrik 1795; e humbi këtë status nga Napoleon Bonaparti, vetëm për t’iu rikthyer pas Revolucionit të korrikut 1830. 

Pastaj “Marsejeza” u njoh si himn i lëvizjes revolucionare ndërkombëtare nga Komuna e Parisit në vitin 1871. 

Tetë vjet më vonë u rishpall himn kombëtar i Francës, dhe vazhdon të jetë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat