Bechtel ndërton termocentral në Australi

Evropë

Bechtel ndërton termocentral në Australi

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 15:17
Bechtel ndërton termocentral në Australi

Bechtel ka fituar një kontratë për zhvillimin e projektimit dhe prokurimin për një skemë të re hidro akumuluese në juglindje të Queensland, Australi.

Projekti, i quajtur Big-T, synohet si një shtrirje në rrjetin kombëtar të energjisë elektrike duke prodhuar dhe ruajtur energjinë elektrike. Klienti është BE Power dhe GE Renewable Energy, një divizion i General Electric.

BigT do të përbëhet nga një strukturë magazinimi të energjisë hidrike me pompë (400 MW/10 orë) dhe një strukturë për ruajtjen e energjisë së baterisë (200 MW/1 orë) në Liqenin Cressbrook. Ai do të gjenerojë energji të mjaftueshme për të furnizuar 288,000 shtëpi me energji të rinovueshme.

Pasi të funksionojë, Big-T pritet të sigurojë kursime të konsiderueshme në kostot e energjisë elektrike dhe të përmirësojë besueshmërinë e furnizimit për konsumatorët.

Termocentrali do të mbështesë kalimin e ngarkesës bazë të energjisë elektrike të Australisë larg termocentraleve të saj të vjetëruara të prodhimit të qymyrit dhe do të kontribuojë në objektivin e qeverisë së Queensland për prodhimin e 50% të energjisë së rinovueshme deri në vitin 2030.

Bechtel do të ofrojë mbështetje për zhvillimin e projektit sipas një marrëveshje shërbimi që do të përfshijë avancimin e dizajnit, lehtësimin e kursimeve të hershme të kostos dhe ndërtimit të kontraktorit dhe këshillimin se si të strukturohen më mirë kontratat bazë.

Ai gjithashtu do të nisë angazhimin e zinxhirit të furnizimit me synimin për të maksimizuar përmbajtjen lokale dhe pjesëmarrjen vendase.

“Ne jemi të kënaqur që sigurojmë shërbimet e Bechtel,” tha Scott Walkem, drejtor menaxhues i BE Power.

“Bechtel ka ekspertizë të konsiderueshme në ofrimin e infrastrukturës energjetike duke përfshirë hidrocentralin. Më tej, Bechtel dhe GE kanë një histori të gjatë bashkëpunimi për të ofruar projekte energjetike.”, tha Scott.

Kontributi fillestar i Bechtel do të ndihmojë në informimin e studimit të fizibilitetit të Big-T, me vendimin përfundimtar të investimit të planifikuar për në fund të vitit 2023. Nëse arrihet, Bechtel më pas do të vazhdojë me inxhinierinë, prokurimin dhe ndërtimin e projektit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat