​Posta e Sllovenisë ngriti çmimet e shërbimeve

Evropë

​Posta e Sllovenisë ngriti çmimet e shërbimeve

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 17:44
Foto ilustrim

Posta e Sllovenisë ndryshoi çmimet e shërbimeve postare nga 1 gushti.

Çmimi i dërgimit të letrës standarde në komunikacionin e brendshëm postar është 7 centë më i lartë dhe arrin në 0,69 euro, ndërsa çmimi i letrës standarde prioritare është 8 centë më i lartë dhe arrin në 0,75 euro.

“Ndryshimet e çmimeve janë të ndryshme në varësi të shërbimit dhe në varësi të nivelit të masës brenda çdo shërbimi. Çmimi i letrës standarde në trafikun e brendshëm, që është shërbimi më i përdorur është rritur 11 për qind, çmimi i letrës së zakonshme në trafiku i brendshëm u rrit 11 për qind, transporti u shtrenjtua mesatarisht 20 për qind, dhe çmimi i një letre rekomande në trafikun e brendshëm është më i lartë mesatarisht 22 për qind. Çmimet e dërgimit të paketave janë mesatarisht 6 për qind më të larta," shpjegoi Posta e Sllovenisë.

Çmimet e shërbimit universal për letrat standarde dhe të zakonshme, materialet e shkrimit, printimet, letrat e regjistruara dhe me vlerë dhe pako në trafikun e brendshëm dhe ndërkombëtar janë ndryshuar në zyrat postare me miratim të Agjencisë për Rrjete dhe Shërbime Komunikuese.

Arsyet e rritjes së çmimit, sipas Postës sllovene, janë rritja e çmimit të energjisë, transportit, kostos së punës dhe rënia e shërbimeve klasike të korrespondencës me shkrim.

Dërgimi i një letre rekomande jashtë vendit u rrit në gusht nga 6.3 në 7.22 euro ose dukshëm më shtrenjtë se Posta austriake e cila tarifon 4.65 euro për të njëjtin shërbim, ashtu si edhe zyrat postare në Gjermani, Spanjë dhe Francë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat