E akuzoi për rrezikun e një katastrofe bërthamore, Rusia reagon “dhëmbë për dhëmbë”, kërcënon ashpër Perëndimin

Evropë

E akuzoi për rrezikun e një katastrofe bërthamore, Rusia reagon “dhëmbë për dhëmbë”, kërcënon ashpër Perëndimin

Më: 12 gusht 2022 Në ora: 14:37
Dimitri Medvedev

Ish-presidenti rus Dimitri Medvedev ka kërcënuar aleatët perëndimorë të Ukrainës, që akuzuan Rusinë për rrezikun e një katastrofe bërthamore rreth termocentralit ukrainas Zaporizhzhia, shkruan The Guardian.

Ukraina ka akuzuar Rusinë se bombarduar qytetet ukrainase duke ditur se forcat ukrainase nuk mund të rrezikonin të kundërpërgjigjeshin. Ndërkohë, Moska ka bombarduar vetë zonën duke fajësuar Ukrainën.

“Kiev dhe aleatët e tij thonë se Rusia kanë lëshuar raketat në drejtim të centralit. Kjo është padyshim 100% e pakuptimtë, madje edhe për popullin budalla rusofob”, shkroi Medvedev, tani nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, në kanalin e tij Telegram.

“Çfarë mund te them? Të mos harrojmë se edhe Bashkimi Europian ka centrale bërthamore. Dhe aty mund të ndodhin edhe aksidente.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat