​“Kuzhinieri” i Putinit pranon krijimin e grupit mercenar Wagner

Evropë

​“Kuzhinieri” i Putinit pranon krijimin e grupit mercenar Wagner

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 23:20
Foto ilustrim

Njeriu që paditi gazetarët për raportet që ai krijoi grupin famëkeq Wagner, ka pranuar se ai e ka krijuar, në fakt, grupin.

Yevgeny Prigozhin, i quajtur "kuzhinieri i Putinit" pas organizimit të banketeve për presidentin rus, postoi një deklaratë në rrjetet sociale të kompanisë së tij të hotelerisë Concord.

"Unë shkova rreth terreneve të stërvitjes ushtarake dhe u përpoqa të shpenzoja para për të punësuar një grup njerëzish që do të vinin në [Ukrainë] dhe do të mbronin rusët," tha ai.

“Shkova në një nga terrenet stërvitore dhe i bëra të gjitha vetë: i pastrova vetë armët e vjetra, i zgjidha vetë jelekët antiplumb dhe gjeta ekspertë që mund të më ndihmonin për këtë”.

Grupi Wagner u shfaq për herë të parë në Ukrainën lindore në vitin 2014, duke vepruar më vonë edhe në Siri, Libi, Republikën e Afrikës Qendrore, Sudan dhe Mozambik.

Mercenarët e saj janë akuzuar se kanë kryer shkelje të të drejtave të njeriut, duke përfshirë torturimin e banorëve vendas.

Ai u demaskua për herë të parë nga gazetarët tetë vjet më parë, por është hera e parë që e pranon vetë, raporton Sky News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat