​Katalonia kërkon referendum të ri

Evropë

​Katalonia kërkon referendum të ri

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 16:47
Kataloni

Katalonia do të iniciojë një marrëveshje të re me qeverinë spanjolle për të mbajtur një referendum ligjërisht të detyrueshëm për pavarësinë e mundshme të rajonit që do të njihej si nga Spanja ashtu edhe nga komuniteti ndërkombëtar, tha sot udhëheqësi katalanas Pere Aragones.

Kreu i qeverisë katalanase tha në parlamentin rajonal se Katalonisë i duhet pëlqimi i Madridit për një referendum tjetër.

“Nuk kam dyshim se është mënyra më e shpejtë dhe më efikase për të mbajtur një tjetër votim, duke pasur parasysh mësimet e vitit 2017 dhe vështirësitë që nuk na lejuan të zbatojmë rezultatin e pesë vjetëve më parë”, theksoi ai.

Aragones e quajti propozimin e tij "më përfshirës, më demokratik dhe më të shpjegueshëm për komunitetin ndërkombëtar" dhe tha se do të kërkonte mbështetjen e të gjithë aktorëve politikë në Kataloni.

Qeveria spanjolle thuhet se e hodhi poshtë propozimin.

“Ata kanë këto aspirata maksimaliste, të cilat qeveria absolutisht nuk i ndan”, tha zëdhënësja e qeverisë Isabel Rodríguez, duke shtuar se të dyja palët vazhdojnë të diskutojnë për normalizimin e marrëdhënieve të tyre.

Sipas sondazhit të qershorit, raportohet se rreth 52 për qind e katalanasve janë kundër pavarësisë dhe 41 për qind e mbështesin atë.

Ai shtoi se kryeministri socialist i Spanjës Pedro Sanchez kishte mbështetur dialogun me Kataloninë për të rivendosur marrëdhëniet pasi shtytja e saj e njëanshme e pavarësisë në vitin 2017 e zhyti Spanjën në krizën e saj më të keqe politike në vite.

Qeveria, siç u theksua, është fuqimisht kundër pavarësisë dhe deri më tani ka përjashtuar një referendum ligjor si opsion, ndërsa kushtetuta spanjolle bllokon shpërbërjen e vendit, por disa ekspertë dhe separatistë katalanas argumentojnë se mund të ketë hapësirë ligjore për një deklaratë e tillë nëse qeveria spanjolle bie dakord.

Një propozim i ngjashëm i Katalonisë në vitin 2012 u refuzua fuqishëm nga qeveria e atëhershme konservatore në Madrid, por rajoni i pasur verilindor spanjoll mbajti një referendum pesë vjet më vonë, pavarësisht se gjykata e refuzoi atë, dhe më pas qeveria katalanase lëshoi një deklaratë të njëanshme të pavarësisë.

Kreu i qeverisë katalanase mori pjesë në negociatat me Madridin dhe partia e tij, Eskera Republicana de Catalunya, shpesh i jepte votat e saj qeverisë së pakicës së udhëhequr nga socialistët në Kongres.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat