​Finlanda mbyll kufirin për turistët rusë

Evropë

​Finlanda mbyll kufirin për turistët rusë

Më: 29 shtator 2022 Në ora: 14:51
Foto ilustrim

Finlanda po mbyll kufirin e saj për turistët rusë nga e premtja - fqinji i fundit i Moskës në BE që e bën këtë.

Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania mbyllën kufijtë e tyre për turistët rusë në fillim të këtij muaji.

Por rusët do të lejohen të vizitojnë familjen ose për punë dhe studime në Finlandë, tha ministri i Jashtëm.

Vendimi vjen pasi numri i rusëve që mbërrinin në kufi u rrit pas një thirrjeje prej 300,000 rezervistësh ushtarakë nga presidenti Vladimir Putin.

Radhët janë krijuar në pikat kufitare ndërsa njerëzit përpiqen të ikin, duke përfshirë radhët e gjata në kufirin e Rusisë në Gjeorgji, e cila nuk kërkon vizë për udhëtim.

Finlanda - e cila ndan një kufi 1,300 km (800 milje) me Rusinë dhe kërkon vizë - gjithashtu raportoi një rritje të njerëzve që përpiqen të kalojnë kufirin pas mobilizimit të pjesshëm.

Duke folur të enjten, ministri i jashtëm finlandez Pekka Haavisto tha në një konferencë për shtyp se urdhri i mobilizimit kishte një "ndikim të rëndësishëm" në vendimin e tij, raporton BBC.

"Vendimi synon të parandalojë plotësisht situatën aktuale të turizmit rus në Finlandë dhe tranzitin e lidhur përmes Finlandës," tha ai.

Masa hyn në fuqi në mesnatë dhe gjithashtu ndalon rusët me viza turistike shëngen të hyjnë në vend.

Haavisto tha gjithashtu se fluksi i rusëve shihej si një rrezik i marrëdhënieve ndërkombëtare të Finlandës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat