Largohet statuja e fundit e Leninit në Finlandë

Evropë

Largohet statuja e fundit e Leninit në Finlandë

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 18:14
Shtatorja e Leninit

Një grup punëtorësh ndërtimi në Kotka, Finlandë, larguan të martën statujën e fundit të liderit revolucionar rus, Vladimir Lenin.

E gjithë kjo ndodhi për shkak të presionit nga banorët në vazhdën e luftës së Rusisë në Ukrainë.

Një grup punëtorësh ndërtimi në Kotka, një qytet port me 52,000 banorë, jo shumë larg kufirit me Rusinë, e vendosën statujën në një kamion dhe e çuan atë në një magazinë të një muzeu lokal, shkruan Associated Press.

Drejtori i muzeut të qytetit, Kirsi Niku, tha se busti i bronzit ishte projektuar dhe ndërtuar nga skulptori estonez, Matti Varik, në fund të viteve 1970 me porosi nga Moska.

Ajo iu dorëzua Kotkës në vitin 1979 si dhuratë nga qyteti i miqësisë Talini, atëherë kryeqyteti i Republikës Sovjetike Estoneze dhe tani kryeqyteti i kombit baltik të Estonisë.

Paraqitja e statujave të tilla ishte një praktikë e zakonshme nga Moska, veçanërisht në vitet 1970 dhe 1980, për të nënvizuar miqësinë finlandeze-sovjetike në epokën pas Luftës së Dytë Botërore.

Statuja u vandalizua gjatë viteve, por mbeti në park, derisa këshilli i qytetit të Kotkas vendosi ta hiqte atë.
Vende të tjera evropiane kanë hequr qafe monumentet e mbetura të epokës sovjetike që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat