Goditje e re për Putinin: “Google rus” iku nga Rusia

Evropë

Goditje e re për Putinin: “Google rus” iku nga Rusia

Më: 25 nëntor 2022 Në ora: 13:17
Vladimir Putin

Kompania mëmë e kompanisë më të fortë ruse të teknologjisë Yandex dëshiron të ndërpresë të gjitha lidhjet me vendin për të mbrojtur kompanitë e saj të reja nga pasojat e luftës në Ukrainë. Kjo mund të pengojë planet e Putinit për të zhvilluar zëvendësues vendas për mallrat e teknologjisë së lartë që vijnë nga Perëndimi.

Yandex, kompania holandeze e quajtur shpesh “Google ruse”, do të çojë teknologjitë e saj të reja më premtuese në tregjet jashtë Rusisë dhe do të shesë operacionet ekzistuese të biznesit në vend, duke përfshirë motorin popullor të kërkimit në internet, firmat e shpërndarjes së ushqimit dhe aplikacionet për taksi. përfshirë në shitjen e kompanisë, shkruan New York Times.

Sipas tyre, plani i kompanisë është të mbrohet nga tregu i brendshëm rus dhe nga efekti katastrofik i sanksioneve perëndimore, të cilat mund të përhapen në kompani jashtë Rusisë.

Ata shtuan se pas pushtimit të Ukrainës, zhvillimi i teknologjive të reja, si makinat vetë-drejtuese, inteligjenca artificiale dhe shërbimet cloud, u bë i pamundur. Operacione të tilla që kërkojnë akses në tregun perëndimor thjesht do të dështonin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat