Blinken: Nëse Putin dëshiron, lufta mund të përfundojë nesër

Evropë

Blinken: Nëse Putin dëshiron, lufta mund të përfundojë nesër

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 10:49
Sekretari Antony Blinken

Sekretari Antony Blinken e quajti të mundshëm dialogun midis Rusisë dhe Ukrainës për përfundimin e armiqësive, nëse Moska është ‘serioze’.

“Nëse ka një qëndrim serioz nga ana e Rusisë, atëherë dialogu është gjithmonë i mundur.“ tha ai në një intervistë për kanalin televiziv France 2.

Ai vuri në dukje se Volodymyr Zelensky po kërkon një zgjidhje diplomatike.

“Presidenti Zelensky ka propozuar planin e tij për një zgjidhje paqësore.

Gjithçka varet nga Putini. Ka një rrugëdalje nga konflikti në Ukrainë, por kjo varet tërësisht nga vendimet e marra në Moskë, nga vendimet e presidentit Putin”, shtoi diplomati amerikan.

Sipas Blinken, konflikti në Ukrainë mund të përfundojë nesër nëse Putini përfundon atë që filloi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat