Strategjia e Putinit ndihmohet nga kisha ortodokse!

Evropë

Strategjia e Putinit ndihmohet nga kisha ortodokse!

Nga: Hamdi Rafuna Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 12:34
Vladimir Putin

Kisha Ortodokse Ruse donte të ndërtonte një shtëpi kulti pranë një prej objektivave më të ndjeshëm të Norvegjisë në Vardø dhe mori ndihmë nga bashkia, por planet djallëzore janë anuluar!

Në qytetin më lindor të Norvegjisë Vardø ka dy sisteme radari Globus. Ato drejtohen nga inteligjenca norvegjeze, por janë ndërtuar në bashkëpunim me ushtrinë amerikane.

Sipas BarentsObserver, në vitin 2017 rusët u përpoqën të ndërtonin një kishëz në Vardø. Komploti që u vu në dukje është afër radarit.

Një grup punr në komunë shqyrtoi truallin e mundshëm për të ndërtuar një kishë për kishën ortodokse ruse në Vardo. Kjo bëhej në kuadër të mijëvjeçarit të Finnmark-ut, i cili është i lidhur me tregtinë e gjerë midis Norvegjisë Veriore dhe Rusisë përpara revolucionit në 1917, i thotë Dagbladet kryebashkiaku Ørjan Jensen (MDG).
Norvegjisë i dual gjumi vetëm pas pushtimit të Ukrainës.

Tani është krejtësisht e pamundur që të ndërtohet një kishëz e tillë këtu në qytet. Nuk është diçka për të cilën po punojmë më tani, pohon Jensen.

Kisha Ortodokse Ruse njihet si e afërt me autoritetet ruse, ushtrinë dhe inteligjencën.

Studiuesi Ståle Ulriksen në Akademinë Detare thotë se rusët për fat të keq arritën të shfrytëzonin hapjen në Norvegji për t'u vendosur pranë infrastrukturës së rëndësishme.

Ulriksen tregon shtëpinë e vjetër të famullisë që kisha e ka blerë në Dolviken në Bergen, me një pamje të plotë drejtë bazës kryesore të Marinës Norvegjeze në Haakonsvern! Kjo është kurora dhe kulmi strategjik i ortodoksizmit politik që vjen nga Rusia!

Gazeta Dagbladet njoftoj për blerjen e pronës në muajin tetor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat