Gjermania miraton dorëzimin e tankeve “Leopard” në Ukrainë

Evropë

Gjermania miraton dorëzimin e tankeve “Leopard” në Ukrainë

Më: 24 janar 2023 Në ora: 20:30
Foto ilustrim

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka rënë dakord të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake “Leopard”, sipas burimeve qeveritare.

Berlini u ka dhënë leje vendeve të tjera për të eksportuar tanke luftarake “Leopard” të prodhimit gjerman në Ukrainë.

Scholz, prej disa muajsh, ka hezituar të marrë një vendim për dërgimin e tankeve në Kiev, duke lënë në pritje jo vetëm presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, por edhe aleatët e NATO -s dhe anëtarët e qeverisë së tij të koalicionit.

Zelensky deklaroi më herët se hezitimi i Berlinit po i kushtonte jetën ukrainasve.

Scholz e justifikoi hezitimin e tij duke thënë se ai duhej të zbatonte të njejtat hapa me SHBA-në, e cila gjithashtu nuk ka dërguar ende nga tanket e saj kryesore të betejës në Ukrainë.

Por, “The Wall Street Journal” dhe media të tjera amerikane raportuan sot se administrata e Biden ishte gati të ndryshonte kursin dhe t’i dërgonte Ukrainës tanket e saj “Abrams”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat