Parlamenti Evropian kërkon t’u heqë imunitetin deputetëve të dyshuar për korrupsion

Evropë

Parlamenti Evropian kërkon t’u heqë imunitetin deputetëve të dyshuar për korrupsion

Më: 1 shkurt 2023 Në ora: 06:25
Foto ilustrim

Komisioni për Çështjet Ligjore (JURI) i Parlamentit Evropian mbështeti heqjen e imunitetit të dy deputetëve, Marc Tarabella të Belgjikës dhe Andrea Cozzolino të Italisë, të cilët dyshohen për korrupsion, tha eurodeputetja franceze Manon Aubry në Twitter.

Komiteti i Çështjeve Ligjore miratoi njëzëri raportet në favor të heqjes së imunitetit, tha Manon Aubry.

Siç pritej, vendimi përfundimtar për imunitetin e eurodeputetëve do të merret në seancën plenare të Parlamentit Evropian të enjten.

Më herët mediat raportuan se policia belge bastisi ndërtesën e Parlamentit Evropian në Bruksel më 12 dhjetor në një hetim për një rast korrupsioni me pjesëmarrjen e zëvendëskryetares së Parlamentit Evropian, Eva Kaili.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat