Gazsjellësi IGB përmirëson lidhjen energjetike në rajon

Evropë

Gazsjellësi IGB përmirëson lidhjen energjetike në rajon

Më: 21 mars 2023 Në ora: 17:22
Teodora Georgieva

Gazsjellësi IGB rrit lidhjen energjetike në rajon, duke ofruar mundësi për siguri të shtuar dhe shumëllojshmëri të furnizimit, thuhet në një postim në LinkedIn të IGB-së.

Kjo ishte ndër pikat kryesore të publikuara nga Zyrtarja Ekzekutive e ICGB-së, Teodora Georgieva, gjatë një konference në Selanik, organizuar në kuadër të kryesisë së Agjencisë së Lajmeve Athinë-Maqedonase, e ABNA-SE me seli në Sofje.

Georgieva foli për rolin e interkonjektorit të gazit midis Bullgarisë dhe Greqisë si në nivel kombëtar ashtu edhe në atë ndërkombëtar kur bëhet fjalë për sigurimin e një rruge të re dhe të sigurt për dërgesat e gazit natyror.

IGB aktualisht zhvillon 3 bcm/vit që është e barabartë me konsumin total të Bullgarisë. Puna e përbashkët për furnizimin me burime të larmishme në Ballkanin Perëndimor dhe ofrimi i opsioneve për transportin e gazit në Moldavi dhe Ukrainë është aktualisht një prioritet kryesor për ICGB si operator transmetimi dhe ne mund të shohim se kjo përputhet me përpjekjet evropiane për të mbështetur gjithashtu edhe rajonin, tha Georgieva.

Sipas saj, shumëllojshmëria nuk është më mendim i dëshiruar. “Kjo ka ndodhur tashmë me lançimin e IGB si një pikë referimi. Projekti është ndryshim, që ndihmon në sigurimin e ngrohjes për bizneset dhe konsumatorët vendas në kohë lufte dhe qëndrueshmërinë për vendet”, theksoi ajo.

Në këtë aktivitet morën pjesë edhe Margaritis Schinas, nënkryetar i Komisionit Evropian, Stavros Kalafatis, zëvendësministër i Maqedonisë dhe Thrakisë, drejtues të agjencive kombëtare të lajmeve në të gjithë rajonin dhe një numër zyrtarësh ndërkombëtarë. Diskutimi u fokusua në perspektivat evropiane të Ballkanit Perëndimor, formësimi i hartës së re të energjisë në rajon dhe rëndësia e ndërlidhjes së transportit, tregtisë, telekomunikacionit dhe rrjeteve turistike për zhvillim.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat