Qeveria e Macronit, refuzon thirrjet e sindikatave për ndërmjetësim në ditën e 10 të protestave

Evropë

Qeveria e Macronit, refuzon thirrjet e sindikatave për ndërmjetësim në ditën e 10 të protestave

Më: 28 mars 2023 Në ora: 17:49
France

Në një përpjekje për të thyer ngërçin të martën, shefi i sindikatës CFDT, Laurent Berger propozoi “ndërmjetësim” në një përpjekje për të gjetur një kompromis me qeverinë franceze.

Por propozimi u hodh poshtë menjëherë nga qeveria.

“Ne nuk kemi nevojë domosdoshmërisht për ‘ndërmjetësim’ për të biseduar me njëri-tjetrin”, ka thënë zëdhënësi i qeverisë franceze, Olivier Véran.

Berger denoncoi “të papranueshme” përgjigjen e qeverisë, nga pozicioni i tij në krye të marshimit në Paris.

Megjithatë, ai mori një mbështetje të papritur nga partia centriste MoDem (Mouvement Democrate), anëtarë të koalicionit qeverisës.

“Është mirë të kesh një ose dy njerëz që kërkojnë dialog dhe bëjnë një hap prapa”, tha shefi i MoDem, Jean-Paul Mattei.

Qeveria franceze zemëroi sërish sindikatat të martën duke refuzuar papritur kërkesat e tyre për një “pauzë” në planet e reformës së pensioneve për të lejuar një periudhë ndërmjetësimi.

Protestuesit u kthyen në rrugë për ditën e 10-të të mobilizimit mes frikës se marshimet kryesisht paqësore mund të shndërroheshin në një valë të re dhune pas përleshjeve të dhunshme që shpërthyen të enjten e kaluar. Catherine Norris Trent e FRANCE 24 raporton nga Parisi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat