Flamuri evropian mbush 37 vjet

Evropë

Flamuri evropian mbush 37 vjet

Më: 26 maj 2023 Në ora: 07:09
Foto ilustrim

Komuniteti Evropian më 26 maj të vitit 1986, miraton flamurin evropian, simbol i Bashkimit Evropian, por edhe i identitetit në kuptim më të gjerë.

Flamuri Evropian përbëhet nga 12 yje të arta në një rreth me sfond blu.

Yjet simbolizojnë idealet e bashkimit, solidaritetit dhe harmonisë mes popujve të Evropës.

Numri i yjeve nuk lidhet me numrin e shteteve anëtare të BE-së, edhe pse rrethi është simbol uniteti

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat