Britania sërish vendos sanksione kundër Bjellorusisë

Evropë

Britania sërish vendos sanksione kundër Bjellorusisë

Më: 9 qershor 2023 Në ora: 10:05
Foto ilustrim

Më 8 qershor, Britania e Madhe paralajmëroj sanksione të reja kundër Bjellorusisë.

Këto i bëri si ndëshkim për mbështetjen e saj për pushtimin rus të Ukrainës dhe shtypjen e saj ndaj aktivistëve antiqeveritar.

Sanksionet synojnë eksportet bjelloruse, të cilat kanë financuar administratën e liderit autoritar bjellorus Alexander Lukashenko.

Ata ndalojnë importet e arit, çimentos, drurit dhe gomës nga Bjellorusia.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat