Polonia kundërshton fluksin e emigrantëve në BE

Evropë

Polonia kundërshton fluksin e emigrantëve në BE

Më: 10 qershor 2023 Në ora: 06:06
Foto ilustrim

Autoritetet polake kundërshtojnë fluksin masiv të emigrantëve nga vendet afrikane dhe të Lindjes së Mesme në BE, duke theksuar nevojën për të forcuar kufijtë, përfshirë në jug të BE-së, tha Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki në një konferencë për shtyp.

“Ne qëndrojmë për forcimin e kufijve, përfshirë kufirin jugor, për mbajtjen e masave të mëdha migratore, siç bëmë në kufirin lindor”, tha kryeministri polak.

Ai vuri në dukje se tema e migracionit do të diskutohet në samitin e ardhshëm të BE-së në fund të qershorit.

“Për sa kohë që qeveria Ligj dhe Drejtësi të jetë në pushtet, ne nuk do të lejojmë zbatimin e politikës së vendosjes ndaj nesh disa lloj kuotash migracioni, kuotash për refugjatët nga Afrika, Lindja e Mesme, nga Arabia, vendet muslimane. Qëndrimi ynë për këtë çështje është i paqartë”, tha kreu i qeverisë.

Polonia u përball me një krizë të rëndë migracioni në kufirin polako-bjellorusi në vjeshtën e vitit 2021, kur mijëra emigrantë u përpoqën të hynin në territorin polak. Në total, në vitin 2021, u regjistruan rreth 40,000 tentativa të emigrantëve të paligjshëm për të hyrë ilegalisht në Poloni nga Bjellorusia. Për gjithë vitin 2022 janë regjistruar 15700 tentativa të tilla.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat