BE ka ulur dukshëm importin e energjisë

Evropë

BE ka ulur dukshëm importin e energjisë

Më: 26 shtator 2023 Në ora: 18:50
Foto ilustrim

Bashkimi Evropian ka reduktuar importin e energjisë në çerekun e dytë të vitit për 40 përqind.

Kështu thonë të dhënat e Zyrës Evropiane të Statistikave, duke reflektuar uljen e blerjeve nga Rusia, raporton Hina.

Vlera e importit të energjisë regjistroi rënie në periudhën midis prillit dhe qershorit, prej 39.4 përqind, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, derisa volumi prej 11.3 përqind. Në tre muajt e parë të vitit, vlera ra për 26.5 përqind, kurse volumi për 6.1.

Furnizuesit kryesorë të vajit motorik dhe vajit për derivate në çerekun e dytë të vitit ishin Norvegjia dhe ShBA.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat