Rusia po përgatitet për të testuar raketa bërthamore

Evropë

Rusia po përgatitet për të testuar raketa bërthamore

Më: 2 tetor 2023 Në ora: 15:39
Foto ilustrim

Imazhet satelitore tregojnë se Rusia po përgatitet të testojë një raketë lundrimi me energji bërthamore, me një rreze veprimi prej mijëra miljesh.

Lëvizjet e avionëve dhe automjeteve pranë një baze në rajonin e largët rus të Arktikut janë në përputhje me përgatitjet e bëra për testet e raketës, të njohur si Burevestnik ose SSC-X-9 Skyfall, në 2017 dhe 2018, sipas një analize të New York Times.

Rusia ka kryer më parë 13 teste midis 2017 dhe 2019, të gjitha të pasuksesshme, sipas një raporti të Iniciativës së Kërcënimit Bërthamor. Një raketë e lëshuar në vitin 2019 u rrëzua dhe përfundimisht shpërtheu gjatë një përpjekjeje rikuperimi, duke vrarë shtatë persona, sipas zyrtarëve amerikanë.

Zyrtarët amerikanë vlerësuan se gjatë fluturimit të saj më të suksesshëm testues, i cili zgjati pak më shumë se dy minuta, raketa fluturoi 22 milje përpara se të rrëzohej në det. Në një provë tjetër, reaktori bërthamor i raketës dështoi të ndizet, duke bërë që raketa të bjerë vetëm disa milje nga vendi i lëshimit. Që një provë të ketë sukses, reaktori bërthamor i raketës do të duhej të aktivizohej gjatë fluturimit, në mënyrë që raketa të mund të mbulonte shumë më tepër tokë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat