Mali i Zi heq përdorimin e qeseve të lehta plastike

Evropë

Mali i Zi heq përdorimin e qeseve të lehta plastike

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 17:44
Foto ilustrim

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviq njofton se sot (e martë) në seancën e Qeverisë, me propozim të Ministrisë së Ekologjisë Hapësinore, Planifikimit Hapësinor dhe Urbanizmit, është miratuar Projektligji për Menaxhimin e Mbeturinave.

Përmes tij është krijuar supozimi se qeset plastike me trashësi prej 15 deri në 50 mikron të hiqet gradualisht në vitin 2024.

Njoftimi i Abazoviqit:

Gjegjësisht, gjysmë viti pas hyrjes në fuqi të këtij ligji në Parlamentin e Malit të Zi, do të ndalohet përdorimi i një numri ambalazhesh plastike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat