Papa Françesku po merr antibiotikë për inflamacionin e mushkërive

Evropë

Papa Françesku po merr antibiotikë për inflamacionin e mushkërive

Më: 27 nëntor 2023 Në ora: 15:00
Papa Françesku

Papa Françesku po merr antibiotikë për të trajtuar një inflamacion të mushkërive dhe do të zvogëlojë disa takime, por ai nuk ka pneumoni ose ethe, tha Vatikani të hënën.

Vetë Françesku të dielën zbuloi se vuante nga problemi i inflamacionit, duke shpjeguar pse nuk e mbajti takimin e tij javor në dritare për të përshëndetur njerëzit në sheshin e Shën Pjetrit. Në vend të kësaj, ai dha bekimin e tij nga kisha në territorin e Vatikanit ku jeton.

Drejtori i zyrës së shtypit të Vatikanit Matteo Bruni tha në një deklaratë me shkrim të hënën se inflamacioni po shkaktonte disa vështirësi në frymëmarrje për Françeskun, ditëlindja e 87-të e të cilit është muajin e ardhshëm.

Kur dha bekimin e tij të dielën, në dorën e tij të djathtë dukej qartë një fashë, e cila mbante në vend një kanulë për trajtim intravenoz.

“Gjendja e Papës është e mirë, ai nuk ka temperaturë dhe gjendja e frymëmarrjes është në përmirësim të qartë”, tha Bruni.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat