Spanja ndriçohet nga një ​fragment i kometës

Evropë

Spanja ndriçohet nga një ​fragment i kometës

Më: 19 maj 2024 Në ora: 16:56
Foto ilustrim

Një fragment vezullues i një komete ndezi papritur qiellin mbi disa pjesë të Spanjës dhe Portugalisë të shtunën vonë, tha Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) dhe një burrë nga Lisbona u tha gazetarëve se pamja "ndihej si një film".

Të dielën në mëngjes, platforma X e ESA ndau një video të kapur nga kamera e saj e një "meteori shumë të ndritshëm" në qiell mbi qytetin perëndimor spanjoll të Caceres, pranë kufirit portugez.

Ajo më vonë njoftoi se ishte një "fragment i vogël i një komete" dhe jo një meteor.

Kometa u vlerësua të kishte fluturuar mbi Spanjë dhe Portugali me një shpejtësi prej 45 km në sekondë përpara se të digjej mbi Atlantik.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat