Djathtistët e Europës përplasen!

Evropë

Djathtistët e Europës përplasen!

Nga: Hamdi Rafuna Më: 23 maj 2024 Në ora: 13:23
Maximilian Krah

Granada e plasur politike bëri që kur kandidati kryesor i AfD-së në zgjedhjet e BE-së, Maximilian Krah, deklaroi se janë perceptuar si mbështetje për nazistët për një gazetë italiane!

“Jo të gjithë ata që kanë veshur një uniformë SS, janë automatikisht kriminel", tha Krah.

Kjo ishte pika e fundit për patinë e  Marine Le Pen  kur dihet se në kohën e fundit, edhe AfD ka qenë në vijën e zjarrit pas akuzave për bashkëpunim me Rusinë dhe spiunazh për Kinën.

Si Krah ashtu edhe numri dy në listën e AfD-së për zgjedhjet e BE-së, Petr Bystron, të dy akuzohen se kanë pranuar para për të folur mirë për Rusinë, gjë që të dy e mohojnë.

Të hënën, partia e Le Pen njoftoi se në periudhën e ardhshme zgjedhore "nuk është e rëndësishme të ulemi në të njëjtin grup me AfD".

Le Pen ka lëvizur gjithnjë e më shumë drejt qendrës së politikës për t'u bërë më e këndshme si presidentja e ardhshme e Francës.

“Ka vërtet një shkrirje fillestare të gjithë këtij krahu të djathtë, thotë profesorja daneze e shkencave politike Marlene Wind për gazetën Politiken.

Ajo tregon se Identiteti dhe Demokracia përbëhet nga parti me mendime shumë të ndryshme.

“Disa janë shumë ekstremistë, të tjerët janë më pak, dhe e kanë të vështirë të gjejnë një vijë të kuqe”, thotë ajo.

AfD mbajti një takim krize të enjten, ku Krah u urdhërua të tërhiqej nga fushata zgjedhore. Ai dha dorëheqje edhe nga drejtimi i partisë, por vazhdon si kandidat kryesor me një shans të madh që ai të zgjidhet në Parlamentin e BE-së.

Edhe Partia Popullore Daneze është gjithashtu anëtare e ID, Kandidati kryesor i partisë Anders Vistisen beson se nëse AfD nuk bën hapin e plotë dhe nuk ndahet nga Krah dhe 4-5 të tjerë në bërthamën e fortë të partisë, partia duhet të largohet nga  ID-në.

Megjithatë, nuk ka qenë e mundur që Vistisen të flasë për mënyrën sesi Partia Popullore Daneze do ta trajtojë faktin që kjo nuk duket se po ndodh tani.

Marlene Wind beson se ende e është e mundur që krahu i djathtë të forcohet në zgjedhje, por është krejt tjetër nëse votat mund të përdoren për diçka, thekson ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat