Stradner: Arsyeja e luftës hibride të Vuçiqit, është që Mali i Zi...

Evropë

Stradner: Arsyeja e luftës hibride të Vuçiqit, është që Mali i Zi...

Më: 27 maj 2024 Në ora: 15:47
Ivana Stradner

Presidenti serb Vuçiq, ashtu si Putini, nuk dëshiron të lejojë ndonjë përparim në rajon drejt perëndimit. Ashtu siç Putini i frikësohet demokracisë në lagjen e tij, Vuçiq ka frikë edhe nga demokracia në Ballkan.

Kështu ka thënë Ivana Stradner, këshilltare shkencore e Fondacionit për Mbrojtjen e Demokracisë nga Uashingtoni.

“Dhe një formë e asaj lufte hibride që ai po bën është në Mal të Zi, dhe ne e dimë këto dy vitet e fundit se si roli ka qenë polarizimi në vetë vendin, roli i kishës që e ka përdorur atë për qëllime të caktuara sigurie, për ta instrumentalizuar dhe për ta përdorur, se vetë vendi polarizohet më tej”

Duke folur për protestat që u organizuan në Podgoricë me rastin e votimit të rezolutës, Stradner thotë se pavarësisht se në dy ditët e protestës ishin vetëm disa qindra persona, mesazhet e dërguara nga të grumbulluarit ishin interesante.

“U përmendën Rusia, Serbia dhe e gjithë kjo është pjesë e distancimit të mëtejshëm të Malit të Zi nga Perëndimi, dhe vetë rezoluta përdoret pikërisht për ta vendosur nacionalizmin në një nivel më të lartë dhe e gjithë kjo gjithashtu ka një rol shumë më të madh. Dhe pikërisht atëherë, ashtu si në Beograd, siç janë ato grupet e djathta, që presidenti Vuçiq mund të thotë gjithmonë se nuk jam më i keqi, alternativa është gjithmonë më e keqe, fatkeqësisht, një situatë të tillë e shoh në Mal të Zi, ku edhe Beogradi e përdor për momentet e saj gjeopolitike për të thënë, mirë, ndoshta Serbia nuk është gati, por shikoni se çfarë po ndodh edhe në Mal të Zi”, beson Stradner.

Propaganda si armë bazë në luftën hibride aktuale

Liturgjia para udhëtimit në Nju Jork, mbështjellja e flamurit serb gjatë votimit, autokolonat nëpër Beograd, janë vetëm disa nga shembujt e fushatës që Vuçiq donte t’i dëshmonte popullit serb se do të bënte më të mirën për të siguruar që rezoluta nuk merr shumicën e nevojshme në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Megjithatë, përveç gjithë kësaj, Stradner thotë se Vuçiq e dinte që në momentin e largimit se cili do të ishte rezultati dhe se kjo nuk do të ndikonte në fuqinë e tij në vend.

“Nuk duhet të harrojmë se Vuçiq ka qenë Ministër i Informacionit në qeverinë e Millosheviqit dhe se ai është një nga ekspertët më të mëdhenj të informacionit dhe luftës psikologjike në rajon. Është pjesë e luftës informative që ai përdor vazhdimisht për audiencën e brendshme dhe për luftën psikologjike të popullatës së tij. Vuçiq çdo lajm në Serbi mund ta spinjoje në atë mënyrë që të pranohet ashtu siç është. Edhe pas seancës e ka sprapsur lajmin, “Bëra maksimumin, e dua Serbinë, por ne jemi viktima, ne jemi një vend i vogël, por të gjithë janë kundër nesh”, thotë Stradner.

Rezoluta e paralajmëruar për gjenocidin në Jasenovac, e cila duhet të futet në procedurën parlamentare të Kuvendit të Malit të Zi, e cila, rikujtojmë, dy herë nuk ka marrë shumicën e nevojshme në parlamentin serb për arsye se nuk kanë dashur të dëmtojnë Marrëdhëniet e mira mes Serbisë dhe Kroacisë, tashmë kanë hasur në reagime pozitive nga Beogradi zyrtar por edhe Vuçiq.

“Përça dhe sundo është çelësi i politikës dhe aktiviteteve hibride të Vuçiqit në rajon”, beson Stradner dhe shton:

“Arsyeja e luftës hibride që po kryhet në Mal të Zi nga Beogradi, i ndihmuar nga Moska, është që të bëhet gjithçka që është e mundur që një vend i NATO-s që ishte afër Bashkimit Evropian të mos bëhet pjesë e saj.

Atë që e kemi parë me vite në Mal të Zi, për fat të keq, do të kemi mundësi ta shohim edhe në Maqedoninë e Veriut, një vend tjetër i NATO-s që gjithashtu ka ambicie ndaj Bashkimit Evropian.

“Njoftimet për vendosjen e rezolutës për Jasenovacin në rendin e ditës të parlamentit është pikërisht një nga mundësitë për të krijuar kaos në rajon, për të grindur mes Kroacisë dhe Malit të Zi dhe thjesht sepse Mali i Zi nuk ka më mbështetje nga Kroacia për rrugën e tij drejt Evropës. Bashkimi”, thotë bashkëbiseduesi i Antenës. M.

Stradner beson se nuk do të ketë konflikte të armatosura në rajon për shkak të tensioneve të rritura, siç është rasti në Ukrainë, por, thekson ai, paralajmërimet e shërbimeve të inteligjencës amerikane si dhe agjencive të tjera në të gjithë Evropën se përshkallëzimi etnik do të ndodhë në vitin 2024 duhet të merren seriozisht.

“Nuk shoh se mund të ketë përshkallëzim ushtarak në Mal të Zi në këtë moment, por nuk është as i nevojshëm sepse Beogradi me ndihmën e Moskës po bën gjithçka që është e mundur që pa asnjë të shtënë dhe pa përdorimin e armëve që Mali i Zi tëbëhet pjesë e botës serbe”, përfundon ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat