Presidenti i PE-së s’kandidon për kancelar të Gjermanisë - Bota Sot
Presidenti i PE-së s’kandidon për kancelar të Gjermanisë

Evropë

Presidenti i PE-së s’kandidon për kancelar të Gjermanisë

Më: 3 janar 2017 Në ora: 09:15
Martin Schulz

Presidenti i Parlamentit Evropian që është në përfundim të mandatit, Martin Schulz nuk ka gjasa që të kandidojë për Partinë Social Demokratike në zgjedhjet e përgjithshme në Gjermani.

Sipas prestigjiozes britanike “Express.co.uk”, 61-vjeçari i ka thënë anëtarëve të partisë SPD (partia në koalicion me partinë e Merkel) se nuk do të kandidojë në zgjedhjet për Kancelar pasi t’i përfundojë mandati si President i Parlamentit Evropian.

Schulz nuk planifikon të kandidojë kundër zv/kancelarit gjerman, Sigmar Gabriel. Të dy kanë një miqësi të hershme dhe nuk duan të shkaktojnë ndonjë përçarje të mundshme brenda partisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...