Macron hedh poshtë zyrtarizmin e gjuhës korsike - Bota Sot
Macron hedh poshtë zyrtarizmin e gjuhës korsike

Evropë

E shtunë, 17 nëntor 2018

Macron hedh poshtë zyrtarizmin e gjuhës korsike

Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 22:17
Ilustrim

Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se është i hapur për përmendjen specifike të Korsikës në Kushtetutën franceze, por kundërshtoi mundësinë e miratimit të gjuhës korsike dhe dhënies së statusit të "banorëve të Korsikës".

Gjatë vizitës së tij të parë në Korsikë, pasi u zgjodh president i Francës, Macron tha se gjuhës korsike nuk do t'i jepej statusi zyrtar.

Korsika është ishull që gjendet mes Italisë dhe Francës dhe që është pjesë administrative e Francës, ku jetojnë 322120 banorë. Kjo zonë është e njohur për turizëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test