Të miturit e burgosur gjatë Holokaustit kthehen në kampet e tmerrit - Bota Sot
Të miturit e burgosur gjatë Holokaustit kthehen në kampet e tmerrit

Evropë

Të miturit e burgosur gjatë Holokaustit kthehen në kampet e tmerrit

Më: 19 prill 2018 Në ora: 21:05
Të miturit e burgosur gjatë Holokaustit

Vetëm shkurt pas lirimit nga Kampi i Koncentrimit Bergen – Belsen, në prill të vitit 1045, Hetty Verolme atëherë 15 vjeçe kishte folur për gazetarin Patrick Gordon Walker të BBC.

Adoleshentja holandeze ka qenë e burgosur në kamp për më shumë se një vit së bashku me dy vëllezërit e saj .

Më shumë se 70 vjet pas lirimit të saj nga kampi, Hetty u kthye në ish - kampin e koncentrimit të nazistëve.

Tani si 88 vjeçare ajo tregon sërish dëshmitë e tmerrit të cilin ajo e kishte parë dhe përjetuar dhe dëgjon intervistën të cilën ajo e kishte dhënë për BBC -në vetëm pak minuta pas fitimit të lirisë së saj. BBC sjellë rrëfimin e saj në një dokumentar. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...