Britaniket festojnë 100- vjetorin e fitimit të drejtës për votim - Bota Sot
Britaniket festojnë 100- vjetorin e fitimit të drejtës për votim

Evropë

E enjte, 18 tetor 2018

Britaniket festojnë 100- vjetorin e fitimit të drejtës për votim

Më: 10 qershor 2018 Në ora: 19:55
Britaniket

Mijëra gra të veshur në të gjelbër, të bardhë dhe vjollcë, dolën sot në rrugët e qyteteve anembanë Britanisë së Madhe për të shënuar 100-vjetorin që kur femrat fituan të drejtën për të votuar në vend për herë të parë.

Duke veshur shamitë në ngjyrat e lëvizjes së vëllezërve, të cilët luftuan për të drejta të barabarta votimi të burrave dhe grave, gratë marshuan në Londër, Edinburg, Cardiff dhe Belfast.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test