Ky është kabineti qeveritar i Erdoganit - Bota Sot
Ky është kabineti qeveritar i Erdoganit

Evropë

E martë, 13 nëntor 2018

Ky është kabineti qeveritar i Erdoganit

Më: 10 korrik 2018 Në ora: 22:19
Kabinetin presidencial

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, prezantoi kabinetin e parë të sistemit presidencial të qeverisjes, i cili përbëhet nga 16 ministra.

Kabinetin presidencial të cilin Erdogan e shpalosi me anë të një konference për shtyp në rezidencën presidenciale në Ankara e përbëjnë këta emra:

Zëvendëspresident: Fuat Oktay

Ministër i Drejtësisë: Abdulhamit Gül

Ministre e Punës, Shërbimeve Sociale dhe Familjes: Zehra Zümrüt Selçuk

Ministër i Mjedisit dhe Urbanizmit: Murat Kurum

Ministër i Jashtëm: Mevlüt Çavu?o?lu

Ministër i Energjisë dhe Resurseve Natyrore: Fatih Dönmez

Ministër i Rinisë dhe Sportit: Mehmet Kasapo?lu

Ministër i Thesarit dhe Financave: Berat Albayrak

Ministër i Brendshëm: Süleyman Soylu

Ministër i Kulturës dhe Turizmit: Mehmet Ersoy

Ministër i Arsimit: Ziya Selçuk

Ministër i Mbrojtjes: Hulusi Akar

Ministër i Shëndetësisë: Fahrettin Koca

Ministër i Industrisë dhe Teknologjisë: Mustafa Varank

Ministër i Bujqësisë dhe Pylltarisë: Bekir Pakdemirli

Ministre e Tregtisë: Ruhsar Pekcan

Ministër i Transportit dhe Infrastrukturës: Cahit Turan

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test