Çekia nuk pranon emigrantët - Bota Sot
Çekia nuk pranon emigrantët

Evropë

E hënë, 15 tetor 2018

Çekia nuk pranon emigrantët

Më: 15 korrik 2018 Në ora: 19:25
Andrej Babis

Kryeministri çek Andrej Babis tha se vendi i tij nuk dëshiron të pranojë asnjë nga 450 azilkërkuesit të shpëtuar nga një anije peshkimi në Detin Mesdhe, të cilët po presin leje për t'u zbarkuar në Evropë.

Babis tha se pranimi i disa prej udhëtarëve të shpëtuar do të ishte një "rrugë për në ferr" dhe vetëm do të motivonte kontrabandistët që të përpiqen të çojnë më shumë njerëz përmes rrugëve të rrezikshme detare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test