Ukraina intensifikon forcat ushtarake në kufi pas vrasjes së Zakharchenkos - Bota Sot
Ukraina intensifikon forcat ushtarake në kufi pas vrasjes së Zakharchenkos

Evropë

Ukraina intensifikon forcat ushtarake në kufi pas vrasjes së Zakharchenkos

Më: 1 shtator 2018 Në ora: 16:27
Forcat ushtarake

Shërbimi i rojeve të kufijve të Ukrainës ka intensifikuar patrullat kufitare përgjatë linjës së kontaktit në Donbass pas njoftimeve që kreu i vetëshpallur i Republikës Popullore të Donetskut (DPR), Aleksandër Zakharchenko, u vra në një shpërthim të premten.

"Patrullat e rojeve kufitare janë intensifikuar në zonat me interes. Të gjitha forcat rezervë janë vënë në gatishmëri", citohet të ketë thënë zëdhënësi i gardës kufitare ukrainase Oleg Slobodyan në një deklaratë për agjencinë e lajmeve Ukrinform.

Slobodyan tha se të gjithë personat dhe automjetet që dëshirojnë të largohen nga DPR nuk lejohen të kalojnë vijën e kontaktit. "Rojet e kufirit po monitorojnë situatën," tha ai.

Zëdhënësi tha se rojet kufitare veprojnë në koordinim me komandën e të ashtuquajturit Operacionin e Forcave të Unifikuara (emri i qeverisë së Kievit për operacionin ushtarak kundër republikave të vetëshpallura.

Ndërkohë, departamenti i kufijve të kufirit të Rostov të Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë (FSB) tha se shtatë pikat e kontrollit në kufirin ruso-ukrainas, të vendosura në territorin e rajonit, funksionojnë në regjimin normal. Kjo përfshin pikat e kontrollit të vendosura në territorin e Republikës Popullore të Donetskut.

Alexander Zakharchenko, i cili kishte qenë kryeministër i DPR që nga viti 2014, vdiq në një shpërthim në qendër të Donetsk të premten. Ai ishte 42 vjeç. Shpërthimi la dy të vdekur dhe nëntë të plagosur, përfshirë ministrin e taksave dhe detyrave të DPR, Aleksandër Timofejev dhe kreun e një organizate lokale të të rinjve, Natalya Volkova. Zëvendës kryeministri DPR, Dimitri Trapeznikov u emërua kreu i ngarkuar i republikës.

Agjencitë e zbatimit të ligjit të DPR kanë arrestuar disa të dyshuar në shpërthim, të cilët konfirmuan përfshirjen e qeverisë së Kievit, tha kreu i përkohshëm i DPR. Shërbimi i Sigurisë i Ukrainës (SBU) më parë mohoi ndonjë rol në shpërthim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat