Nuk ka marrëveshje mes flotës britanike dhe asaj franceze - Bota Sot
Nuk ka marrëveshje mes flotës britanike dhe asaj franceze

Evropë

Nuk ka marrëveshje mes flotës britanike dhe asaj franceze

Më: 9 shtator 2018 Në ora: 12:28
Anijet britanike mund të legalizojnë ligjërisht në territorin e kontestuar – Baie de Seine – gjatë gjithë vitit

Përpjekja për të arritur marrëveshje për t’i dhënë fund konfliktit midis flotës britanike dhe asaj franceze për peshkim duket se është e kot. Por kapitenët e anijeve të vogla britanike ranë dakord të mos ushqeheshin në territorin e kontestuar derisa të arrihej një marrëveshje.

Peshkatarët britanikë dhe francezë nuk kanë arritur të përfundojnë një marrëveshje për t’i dhënë fund luftrave të gjahut në kanalin anglez. E për këtë pati negociata në Paris të premten, me synim të ndërpriten luftimet e kohëve të fundit.

Baza e një marrëveshjeje u formua në Londër këtë javë, anije të vogla në Mbretërinë e Bashkuar premtuar të mos peshkonin në fushën e mosmarrëveshjes gjatë periudhës që ligjet franceze penguan homologët e tyre.

Anijet britanike mund të legalizojnë ligjërisht në territorin e kontestuar – Baie de Seine – gjatë gjithë vitit. Por francezët janë të ndaluar të marrin kallamishte aty ndërmjet 15 majit dhe 1 tetorit.

Megjithatë, problemet u shpërthyen javën e kaluar kur 35 anije franceze u përballën me pesë anije britanike jashtë brigjeve të Francës veriore, me njoftimet e shkëmbinjve dhe bombave të tymit që u hodhën në drejtim të marinarëve britanik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...