Formula 1 hap dyert

Formula 1

Formula 1 hap dyert

Më: 4 maj 2022 Në ora: 12:05
Formula 1 hap dyert

Duke nisur nga viti 2026, në Formula 1 do të hyjnë edhe dy marka të rëndësishme të automobilizmit, Audi dhe Porsche. Atë vit do të hyjnë në fuqi edhe rreullat e reja teknike, që u japin mundësi këtyre dy markave të garojnë në sportin më të bukur të shpejtësisë.

Lajmin e konfirmoi Herbert Diess, administratori i deleguar i Wolkswagen. Për Audi ky është një debutim absolut në Formula 1, ndërsa për Porsche ky është një rikthim teksa është larguar nga Formula 1 në vitin 1991.

“Hyrja jonë në sportin e Formula 1 është i lidhur me popullaritetin që ka ky sport në botë. Formula 1 po zhvillohet në mënyrë pozitive nën drejtimin e Liberty Media. Planet tona janë shumë të avancuar për sa i përket Porsche dhe disi më pak me Audi”, tha Diess.

“Kishim nevojë për një ndryshim të rregullores për të hyrë në këtë sport. Duhet 3-4 vite për të zhvilluar një motor, ndërkohë që rregullat aktuale janë miratuar që para 9 vitesh. Mendojmë se nga viti 2026 e në vazhdim, Formula 1 do të jetë sporti më spektakolar i garave”, tha Diess.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat