“Euro 2020”, italiania “GdS”: Shqipëria e Panuccit, vështirë të përsërisë atë të De Biasit - Bota Sot
“Euro 2020”, italiania “GdS”: Shqipëria e Panuccit, vështirë të përsërisë atë të De Biasit

Futboll

“Euro 2020”, italiania “GdS”: Shqipëria e Panuccit, vështirë të përsërisë atë të De Biasit

Më: 20 mars 2019 Në ora: 10:23
Kombëtarja shqiptare

Të enjten nisin kualifikueset për edicionin e 16 të kampionatit europian. Do të jenë pikërisht Kazakistani dhe Skocia, ekipet kombëtare që do të shkelmojnë topin e parë në “Astana Arena” të kryeqytetit kazak, duke nisur nga ora 16. Nesër po ashtu do të luhen edhe 9 ndeshje të tjera, për të vijuar më pas të premten me 7 ndeshje dhe të shtunën me 8 të tjera.

Një Europian ndryshe nga të tjerët, me një formulë të re për shkak të ndikimit të Ligës së Kombeve, kompeticionit më të ri të UEFA-s në rang kombëtaresh. Pikërisht këto dy turne do të integrohen me njëri-tjetrin.

Kualifikueset për “Euro 2020”, që do të zhvillohen përmes 10 grupeve (5 me nga 5 skuadra dhe 5 me nga 6 skuadra) pas 8 muajsh, më 19 nëntor do të japin verdiktet e tyre: kualifikohen dy të parat e çdo grupi, që do të thotë 20 kombëtare. Katër të fundit do të vijnë nga “play off”-et mes kombëtareve “të pakualifikuara” të marsit 2020, në të cilat marrin pjesë skuadrat fituese të ligave të “Nations League”, ose nëse ato e kanë siguruar kualifikimin me kualifikueset e 2019-s, futen ekipet që pasojnë në klasifikimin e Ligës së Kombeve, nga një për çdo seri.

Për ta kuptuar këtë, sjellim rastin e Portugalisë që fitoi grupin 3 të Ligës A të “Nations League” ku bënte pjesë edhe Italia. Nëse portugezët nuk kualifikohen në grupin e kualifikuesve të 2019-s, do të kishte një tjetër mundësi me “play off”-et e 2020-s (pasi ka fituar grupin në Ligën A), ndërkohë që nëse kualifikohet përmes kualifikueseve, do t’ia linte vendin një tjetër kombëtareje të Ligës A në “play off”. Në këtë rast vlen të theksohet se nuk futen direkt të dytat apo të tretat e të njëjtit grup, siç ishte Italia apo Polonia në rastin e Portugalisë, por ai që ndjek në renditjen totale të Ligës A.

Por si e sheh “Gazzetta dello Sport” grupin H, ku bën pjesë ndër të tjera edhe Shqipëria e drejtuar nga Christian Panucci?

Në grupin H – shkruan e përditshmja sportive italiane, – bën pjesë Franca kampione e botës, që nuk besohet të ketë pengesa të mëdha. Edhe pse u mposht nga Holanda në Ligën e Kombeve (e para humbje që prej marsit 2018, pas 17 ndeshjesh), nuk mund të rrezikohet nga Islanda që zhgënjeu në Botëror dhe ra në Ligën B të “Nations League”, apo nga Turqia që ra në Ligën C, e cila iu beson ende lojtarëve të tillë si 38-vjeçari Emre apo 33-vjeçari Burak Yilmaz.

“Ndaj, për vendin e dytë do të duelohet edhe nga Shqipëria e Christian Panuccit, që vështirë se do të përsërisë suksesin e kualifikimit në Europian nën drejtimin e De Biasit, por që në përbërjen e saj ka Hysajn e Napolit, Taulant Xhakën e Bazelit dhe Memushajn e Pescarës”, shkruan prestigjiozja italiane. Në grup janë edhe Moldavia e Andorra, që duket se do të mbyllin edhe renditjen në fund të kualifikueseve.

Në grupin A, ku ndodhet Anglia gjysmëfinaliste e Botërorit dhe pretendentja kryesore pasi fitoi edhe grupin e Ligës së Kombeve me Spanjën e Kroacinë, bën pjesë edhe Kosova që konsiderohet si pa shanse kualifikimi nga “Gazzetta dello Sport”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...