Messi votohet sportisti më i mirë i të gjitha kohëve - Bota Sot
Messi votohet sportisti më i mirë i të gjitha kohëve

Futboll

Messi votohet sportisti më i mirë i të gjitha kohëve

Më: 25 prill 2019 Në ora: 10:57
Leo Messi

Lionel Messi u votua sportisti më i mirë i të gjitha kohëve, duke i marrë 51 për qind të votave në sondazhin final kundër ish-boksierit legjendar, Muhammad Ali.

Gjatë javëve të fundit, GiveMeSport i ka bërë një numër të sondazheve për ta zbuluar se kush është sportisti më i mirë i të gjitha kohëve në botë. 26 sportistë u ndanë në katër grupe dhe fituesi dhe sportisti i radhitur në vendin e dytë në secilin grup do të kalonte në gjysmëfinale dhe do pastaj do të zgjidhej fituesi me një sondazh përfundimtar.

NË mesin e të nominuarëve, në grupin e parë ishin: Lewis Hamilton, Roger Federer, Floyd Mayweather dhe Serena Williams. Në grupin e dytë u renditën Phil Taylor, Michael Phelps, Tom Brady dhe Lionel Messi.

Tiger Woods, Cristiano Ronaldo, Martina Navratilova dhe Michael Jordan e bënë grupin e tretë, ndërsa në të katërtin u radhitën LeBron James, Michael Schumacher, Pele dhe Muhammad Ali.

Në grupin e parë triumfoi Federeri, i cili konsiderohet nga shumë tifozë si tenisti më i mirë i të gjithë kohëve, pasi i ka fituar 20 tituj të Grand Slams dhe e ka shijuar suksesin edhe në Lojërat Olimpike.

Në grupin e dytë, gjeniu argjentinas, Messi, e kryesoi grupin me 75 për qind të votave. Ndërsa, rivali i tij i vjetër, Cristiano Ronaldo, e fitoi garën në grupin e tretë. Çiftet gjysmëfinaliste u kompletuan me Muhammad Alinë nga grupi i katërt.

Messi dhe Ali triumfuan në gjysmëfinale, mirëpo ylli i Barcelonës arriti ta mposhtë boksierin me epërsi të ngushtë, 51 për qind me 49 për qind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...