Kapiteni i Bullgarisë pas humbjes nga Kosova: Unë po qaj... - Bota Sot
Kapiteni i Bullgarisë pas humbjes nga Kosova: Unë po qaj...

Futboll

Kapiteni i Bullgarisë pas humbjes nga Kosova: Unë po qaj...

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 18:06
Ivelin Popov

Kapiteni i Bullgarisë, Ivelin Popov, autor i golit të parë të Bullgarisë, është i mërzitur nga humbja prej Kosovës me rezultat 3:2 në kuadër të grupit A të kualifikueseve për Kampionatin Evropian 2020 në futboll. “Ne humbëm, ashtu si edhe ju e patë. Përse? Është një problem kompleks.

Kemi thyer disiplinën taktike në krahë, krijuam disa situata të rrezikshme dhe ky ishte rezultati. Kur shkova në dhomën e zhveshjes, kishin ulur kokën të gjithë lojtarët tanë dhe nuk kishin shpresa se mund të rikuperonim. Kështu që duhet të kemi pak më shumë kujdes kur vendosim skuadrën në presionin psikologjik. Të gjithë duhet të ndryshojmë mendjen tonë. Këtu ka edhe shumë ndeshje, prandaj shpresojmë për një mrekulli.

Kombëtarja nuk është jetimore, që të thërras vetëm lojtarët e rinj. Është një turp dhe unë po qaj. Atëherë, çfarë mund të bëjmë? Faji nuk është te liga e futbollit në vendin tonë, por te lojtarët dhe atë që ata duan. Fëmija im jep para për t’u stërvitur. Po shkollat çfarë bëjnë? Ne u japim fëmijëve, por çfarë u japim? Është e frikshme dhe unë shpresoj që gjendja të ndryshoj më rininë. Nuk e kemi sensin e bashkimit dhe jemi gjithmonë të thyer dhe të përkulur, megjithëse mbijetojmë. Do të ishte më mirë që të shkruanit pas kësaj ndeshje: ‘A i keni parë ju ndonjëherë lojtarët e Kosovës se ku luajnë?’, shprehet Popov.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...