Shifra marramendëse që kanë shpenzuar klubet e Premier League për lojtarët e dëmtuar - Bota Sot
Shifra marramendëse që kanë shpenzuar klubet e Premier League për lojtarët e dëmtuar

Futboll

Shifra marramendëse që kanë shpenzuar klubet e Premier League për lojtarët e dëmtuar

Më: 13 gusht 2019 Në ora: 23:54
Alisson Becker

Manchester City ka shpenzuar më tepër se 30 milionë euro për lojtarët e dëmtuar sezonin e kaluar teksa treshja londineze West Ham, Arsenal dhe Tottenham ishin më të goditurit për sa i përket dëmtimeve.

Studimi i ri nga Marsh, që ka formuluar një indeks për dëmtimet në futboll, ka treguar se kampionët e Premier League Man City ka pasur 44 dëmtime lojtarësh gjatë sezonit të kaluar.

Kjo shifër është më e pakta në gjashtë skuadrat më të mira, me Man United që ka vendin e parë me 63 dëmtime, ndërsa lojtarët kanë qëndruar 1,407 ditë larg fushave.

Gjatë sezonit të kaluar, klubi i Pep Guardiolës pagoi 30 milionë euro për lojtarët e dëmtuar. Unitet nuk ishte shumë mbrapa, 28 milionë euro.

Studimet sugjerojnë se shkaktare për dëmtimet e shumta ka qenë Kupa e Botës, pasi shifra e lojtarëve në infermieri ishte më e larta e tetë viteve të fundit, plot 764.

Në total, dëmtimet në Premier League i kanë kushtuar një rekord 250 milionë euro klubeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...