Maldini i prerë: Po nuk mbaroi sezoni, shumë klube futen në kaos - Bota Sot
Maldini i prerë: Po nuk mbaroi sezoni, shumë klube futen në kaos

Futboll

Maldini i prerë: Po nuk mbaroi sezoni, shumë klube futen në kaos

Më: 24 prill 2020 Në ora: 09:27
Paolo Maldini

Kampionati duhet të rifillojë. Paolo Maldini, i cili foli direkt në Instagram me Christian Vieri, konfirmon nevojën absolute që sezoni të përfundojë. Përndryshe, në të vërtetë, shumë klube do të rrezikonin probleme të mëdha, sidomos në planin ekonomik:

“Nëse sezoni nuk përfundon, do t’i fuste shumë klube në rrëmujë. Tani për tani, padyshim që duhet të kemi përparësi shëndetin, por nëse ka kushte të fillojmë, duhet ta provojmë. Federata ka dhënë një tregues, domethënë të përpiqemi ta përfundojmë sezonin. Nëse qeveria do të ecë përpara në këtë drejtim, federata, së bashku me Ligën, do të organizojë një kalendar të kompresuar. 

Duke luajtur edhe në korrik do të jetë e ndërlikuar, sepse kontratat e lojtarëve përfundojnë më 30 qershor. Ideja e UEFA është që kampionatet të përfundojnë në fillim të gushtit. Nëse situata nuk përmirësohet dhe kampionatet nuk do të rifillojnë, dëmi ekonomik do të jetë i madh".

Më pas Maldini përqendrohet në rolin e tij si menaxher te Milani i sotëm: “Kur Leonardo më tha se do të largohej, unë mendova se do t’ia dilja vetëm. Që kur mora drejtimin sportiv, kam qenë i kënaqur edhe me Boban, edhe me Massara. Unë nuk kam asnjë problem të diskutoj”.

Në mendjen e Maldinit nuk ishte asnjëherë ideja e ndryshimit të ekipeve, sa ishte futbollist. Ai u mbeti besnik ngjyrave kuqezi: “Nëse mendoj për karrierën time 25-vjeçare, them jo. Unë jam nga Milano. Babai im ishte kapiteni i parë, që ngriti Kupën e Kampionëve me një klub italian. Kishte momente të vështira, por për t'u larguar nga Milano duheshin dy gjëra: dëshira për të provuar një përvojë të re dhe situata e ekipit".

Në fund, përmendet djali i tij, Daniel, i freskët nga debutimi në ekipin e parë, disa muaj më parë: “Unë fillova si menaxher i Milanit, kur djali ishte te të rinjtë. Giampaolo e solli atë në ekipin e parë dhe Pioli i mundësoi debutimin. Kritikat nga baballarët nuk janë kurrë të këndshme. Nuk mund të shkoj në stërvitje dhe të jem baba. Është e vështirë të jesh drejtor”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat